fbpx
Skip to content

Питања и одговори

Шта је главни циљ онлајн школе „Сава?“

Онлајн школа Сава омогућава деци која одрастају у дијаспори да науче завичајни српски језик, упознају се са српском културом и традицијом и обнове духовне везе са матицом. Методологија рада која се примењује у школи гарантује развијање двојезичности код деце српског порекла.

Осим развијања све 4 компетенције (разумевање, разговор, читање и писање) у познавању српског језика, двојезичност подразумева и стицање знања из српске културе, историје, књижевности, уметности и веронауке.

Предности двојезичности:

А) Двојезичност убрзава развој деце, успешнија су у школи, стичу у просеку виши ниво образовања и после школовања постижу већу просечну зараду у својим професијама; постоје студије које показују да двојезична деца имају и бољу здравствену ситуацију, мању инциденцу дијабетеса, кардиоваскуларних и малигних болести касније у животу.

Б) Паралелно учење српског и локалног матерњег језика, уз развијен програм српске историје, уметности, веронауке и културе, омогућава деци српског порекла развијање самопоуздања и подизање мотивације тако да деца постижу боље резултате у школи, касније на послу, и брже остварују постављене циљеве.

В) Двојезичност деце доприноси изградњи чвршћих и квалитетнијих односа у српској породици која живи у иностранству, јер дозвољава родитељима да комуницирају са својом децом на матерњем језику.

 

Како „Сава” постиже двојезичност код деце српског порекла која одрастају у иностранству?

Деца српског порекла која одрастају у иностранству по правилу заборављају српски језик, његова граматичка правила, а велики број српских речи замењују речима језика средине у којој живе. Када се једном навикну на конструкцију реченице на другом језику, они почињу да мисле на том језику, а комуникација на српском, чак и ако се свакодневно одвија у кругу породице, ограничена је на много мањи фонд речи и избор тема него што је то случај са децом која живе у Србији и окружењу где постоји свакодневна изложеност српском језику. Чак и ако се као одрасли људи врате у матицу, тешко и споро надокнађују пропуштено. Зато је неопходно деци омогућити квалитетну и континуирану наставу српског језика док су још мала, док још одрастају и развијају се, јер је процес учења много бржи него касније, када сасвим одрасту.

Допунска школа коју организује српска држава у 9 европских земаља и Јужној Африци, црквене школе које организују одређене парохије у Северној Америци и Аустралији не успевају годинама да зауставе и преокрену заборављање српског језика код деце која одрастају у иностранству.

Новооснована школа „Сава” успева, по први пут, да гарантује двојезичност кроз свој нов приступ школовању деце српског порекла узраста од 3 до 12 година иако одрастају у иностранству. Поред тога, наша школа нуди програме и за узрасте старије од 12 година.

А) Нови програм наставе у „Сави”

Наша настава прати нове програме развијене у школи „Сава” од стране мултидисциплинарне групе водећих светских стручњака окупљених у нашем тиму. Програми прате специфичне исходе са крајњим циљем да ученици свих узраста и свих нивоа знања српског језика савладају све предвиђене садржаје.

Програм је прилагођен свим узрастима и настави српског језика се приступа као завичајном језику, не стриктно матерњем или страном, што отвара нове могућности за педагошки приступ и ефикасност исхода.

Б) Нови формат наставе

„Сава” организује наставу од 4 часа недељно, 3 синхрона (лице у лице) и један асинхрон или сва 4 синхрона. Часови трају по 45 минута начелно, иако наставници имају опцију која се користи чешће па могу да продуже час два пута по додатних 15 минута.

Континуирана настава (са часовима сваког другог дана) у складу је са најновијим знањима у неурологији и омогућава боље постизање наставних циљева и исхода, и најбоље резултате даје код деце.

Настава се одвија у малим одељењима, примереним дечијем узрасту, од 3 до 7 ученика, јер деца уче не само од учитеља већ и од својих вршњака. Осим тога, присуство друге деце доприноси стварању групне динамике, јача мотивацију и жељу за постигнућем и резултатом.

В) Нова методологија наставе

Методологија наставе у школи „Сава” ослања се на револуционарну српску школску методу развијену у нашој сестринској Основној школи „Звездобројци” из Београда. Та метода је нови прилаз школовању у 21. веку, са холистичким приступом детету, партнерством између школе и породице, уз тежњу ка српској изврсности која одсликава велике доприносе српских уметника, вођа и научника у нашој историји, али и велика дела наших инжењера, занатлија и предузетника.

Метода школе „Сава” преузима инспирацију из вишевековне просветитељске традиције српског народа, а интегрише све најбоље што се развило у Србији (НТЦ проф. Ранка Рајевића, методе проф. Светозара Бојанина, проф. Владете Јеротића, др Зорана Миливојевића, научног центра Петница, итд.), али и у свету (Валдорф, Монтесори, Емилија-Ромања, Пикерт, UWC, фински, сингапурски модел, итд.).

Г) Нова технологија у настави

Због пандемије короне у свету, развили смо и константно примењујемо и усавршавамо нове технологије у настави. Интерактивност, креативност, индивидуални приступ, развој учења кроз игру или гејмификацију наставе, појачава се кроз примену најновијих софтверских и хардверских платформи, а све је прилагођено дечијем развоју.

Тренутно примењујемо у нашој школи преко 15 софтверских и хардверских платформи.

Д) Најбољи учитељи и наставници

Квалитет наставног кадра у нашој школи постижемо кроз: а) одабир најбољих и најталентованијих наставника у Србији, региону и свету, што нам виртуелна настава омогућава, не везујући нас за локацију; б) првокласни тронедељни тренинг са најбољим менторима; в) систем менторства и сарадње на нивоу читавог наставног тима, као и узрасних група и језичких нивоа; г) формални систем контроле, праћења и повратних информација учитељима од стране координатора наставе и школског психолога; д) континуирана обука од стране врхунских стручњака у организацији посебног тима у нашој школи.

Квалитет школе „Сава” почива на веома талентованим учитељима и наставницима српског језика које наша школа окупља.

 

Да ли је цена за школу „Сава” превисока?

Најскупља цена часа у „Сави” је 11,3 долара или 9,95 евра за 45−75 минута. За друго, треће и четврто дете, за породице које плаћају 3 месеца, 6 месеци или годину унапред, или за породице које испуњавају услове за финансијску помоћ, цена је од 20% до 100% нижа.

За ту цену часа улазни трошак није само конкретно време учитељице или учитеља који држи час, већ и припрема за час, технологија која се лиценцира, развија, користи и проучава, писање и динамичан развој програма, администрација, индивидуална комуникација и прилагођавање свега вашој породици, маркетинг, промоција и развој партнерства са великим бројем институција и појединаца из Србије и света.

Приватни часови, недељне школе у организацији српске државе или црквених општина су напори и иницијативе које треба подржати, јер јачају нашу заједницу у иностранству. Они су комплементарни упису у школу „Сава”. Али они нису ефикасни у постизању двојезичности. Деца нам не говоре српски.

 

Да ли је ваннаставна активност школе „Сава” 3 до 4 пута недељно превелик напор за децу?

Кључ дигиталног образовања, али и образовања уопште, јесте у мотивацији деце да уче и напредују.

Стога смо ми у „Сави” разрадили наш програм, методологију и коришћење технологије на настави на такав начин да константно будимо дечију радозналост и кроз игру постижемо веома озбиљне и високе образовне циљеве и резултате.

Сходно томе, деца која упишу нашу школу и крену са наставом у одељењима примереним свом узрасту и нивоу знања српског језика, са нестрпљењем чекају нове часове, у њима учествују са радошћу и еланом, и често траже продужетак часова, који онда трају и дуже од 45 минута.

Дакле, „Сава” не може да буде терет за децу, јер у тренутку кад то постане, деца обично веома брзо одустају. Због тога ми нудимо бесплатне пробне часове и повраћај новца после месец дана, јер смо сигурни да имамо начин да активирамо дечију мотивацију, која је најважнији мотор учења.

Време проведено испред екрана у школи „Сава” много је квалитетнија замена времена које деца иначе проведу пред екраном – уз цртане филмове, Јутјуб канал или видео-игрице. Другим речима, резултат онлајн наставе у нашој школи није повећање времена које деца проводе испред екрана, већ смањивање времена које проводе са бескорисним или чак негативним садржајима.

 

Да ли је ваннаставна активност школе „Сава” 3 до 4 пута недељно превелик напор за родитеље?

Заказивање часова у нашој школи, укључивање нарочито најмање деце на нашу онлајн платформу захтева активно учешће родитеља. Али то активно учешће је знатно мање него за друге ваншколске активности, попут спортова или часова музичког, који укључују одвожење, довожење, чекање, физичко присуство током целог часа, итд.

 

Да ли моје дете може да иде на мање од 3 до 4 часа недељно у школу „Сава”?

Нажалост, не можемо да гарантујемо исходе и резултат уколико немамо одређени број одслушаних месечних и годишњих часова, као и њихову фреквенцију.

Код деце узраста 4−12 година, није довољно постићи ниво познавања језика кроз разговор, разумевање, читање и писање, већ је неопходно одржавати тај ниво кроз вертикалу наставник-ученик, али и кроз хоризонталу ученик-одељење и ученик-ученик. Постигнут ниво знања не мора да траје и веома често, услед социјализације искључиво са својим парњацима у локалној школи, код деце долази до регресије, запостављања и заборављања српског језика, па чак и аверзије према српском.

Школа „Сава” успева да предупреди и реверзира то, али само кроз свој опробан и сигуран формат који не може да се мења.

 

Моје дете већ иде у црквену /допунску школу где учи српски, или већ има приватне часове преко Скајпа са учитељицом из Србије. Зашто бих га уписао још и у онлајн школу „Сава”?

У школи „Сава” ми смо себи зацртали мисију да помогнемо српској деци и породицама у расејању да постигну свој максимални развој да успеју и као појединци и као заједница.

У том циљу већ сарађујемо са Српском православном црквом, њеним епархијама и парохијама широм света, са српском државом која нам даје акредитацију, српским клубовима, савезима и институцијама.

Ми подржавамо све колективне и индивидуалне напоре који иду у истом смеру, па тако и све школе и учитеље српског.

Искуство нам показује да државна допунска школа, најбоље црквене школе у најјачим парохијама, индивидуални приватни часови не постижу ни приближно двојезичност наше деце која одрастају у дијаспори. Наша деца по правилу не говоре довољно добро српски, чак и кад су похађали неке од тих школа и програма.

Тај проблем и јесте разлог зашто смо креирали онлајн школу „Сава”, како бисмо по први пут решили проблем који се не решава кроз постојећа решења.

Зато је наш став да је важно предузимати све да би се деца присније повезала са нашим језиком и својом заједницом, али да је неопходно паралелно уписати дете у школу „Сава” како би се обезбедио сигуран резултат. У међувремену ми подржавамо све алтернативне школе српског, нарочито оне везане за нашу Цркву, које видимо пре свега као лепе прилике за дружење наше деце.

Али ако желите да са својом децом несметано комуницирате, шалите се и градите најбогатији, најдубљи и најчвршћи однос кроз разговоре на српском као заједничком језику, ми мислимо да не постоји алтернатива школи „Сава”.

 

Које предности добијам ако упишем дете у онлајн школу „Сава”?

Које су конкретне предности које добијате ако упишете дете у нашу школу?

А) Подижете богатство комуникација и јачину односа са својом децом у сопственој породици.

Б) Омогућујете свом детету да се у једном тренутку врати у Србију или регион и упише школу, факултет, прихвати специјализацију или посао, или оснује предузеће у Србији.

В) Олакшавате будући успех свог детета дајући му јачи осећај идентитета, кроз богатство српске културе, језика и наслеђа.

Г) Убрзавате интелектуални раст свог детета кроз двојезичност и мултикултуралност.

Д) Пратите развој свог детета и добијате савете како да га подржите на основу савета психолога који је пратио ваше дете.

Ђ) Добијате пажљиво одабране савете, лектиру, филмски, видео, аудио и мултимедијални садржај примерен узрасту вашег детета, као и савете о активностима и играма које можете заједно да радите у слободном времену, базиране на јединственом програму који развијају стручни чланови нашег образовног тима.

 

Да ли је онлајн настава све што школа „Сава” нуди?

За учење језика, као и за социјализацију и дечији развој генерално, неопходно је повремено укључивање деце у физичку школу и боравак у Србији као матици.

То ћемо постићи са развијеним програмом вишенедељних кампова током распуста у Србији које смо припремили и које ћемо понудити нашим ђацима чим прође пандемија короне и нормализују се путовања.